Materiały nie wyrażają poglądów redakcji. Różnorodność celowa. Oceny i wnioski pozostawiamy Czytelnikom.
A A A

Siergiej Prokudin-Gorski (1863-1944), z wykształcenia chemik, był rosyjskim fotografem i jednym z pionierów fotografii kolorowej. W latach 1905-1915 podróżował po Imperium Rosyjskim i przy użyciu opracowanej przez siebie techniki utrwalał życie jego mieszkańców. Dzięki temu do dziś możemy cieszyć się z pięknych, barwnych fotografii przedstawiających ludzi, architekturę i maszyny sprzed – bagatela – ponad stu lat! Oto wspomnienia ze świata, którego już nie ma.

Młode rosyjskie chłopki przed tradycyjnym drewnianym domkiem, wieś nad rzeką Szeksną niedaleko miasteczka Kiriłłow (1909, domena publiczna)

Autoportret Siergieja Michajłowicza Prokudina-Gorskiego (1912, domena publiczna).

Sprzedawca melonów ubrany w tradycyjny strój z Azji Środkowej, sprzedający towar na rynku Samarkandy w dzisiejszym Uzbekistanie (między 1905 a 1915, domena publiczna).

Podróż drezyną po kolei murmańskiej, okolice Pietrozawodska i jeziora Onega (1915, domena publiczna).

Pinkus Karlińskij. Osiemdziesiąt cztery lata. Sześćdziesiąt sześć lat służby jako nadzorca śluzy rzecznej w Czernihowie (1909, domena publiczna).

Piec kaflowy w komnacie kniaziów. Uwagę zwracają też bogate zdobienia komnaty. Wnętrze Pałacu Książęcego w Rostowie Wielkim (1911, domena publiczna)

Portret Alim Chana, emira Buchary (1880-1944). Buchara to miasto znajdujące się w obecnym Uzbekistanie. (1911, domena publiczna).

Punkt ważenia herbaty pochodzącej z plantacji w Czakwi, na północ od Batumi, w dzisiejszej Gruzji. Plantacje w Czakwi były jednym z głównych dostawców herbaty dla całego Imperium Rosyjskiego (między 1905 a 1915, domena publiczna)

Rodzina kirgiskich koczowników na Stepie Głodowym w Uzbekistanie (1911, domena publiczna)

Baszkirska kobieta w tradycyjnym narodowym ubiorze (1910, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0 Ogólny)

Zindan (tradycyjne więzienie w Azji Centralnej). Więźniowie patrzą przez kraty, pilnuje ich strażnik ubrany w rosyjski mundur. Prawdopodobnie zdjęcie zrobione w Bucharze w Użebkistanie (między 1905 i 1915, domena publiczna)

Formowanie odlewów artystycznych w hucie żelaza w Kasli, w samym sercu Uralu. Zakład był znany z wysokiej jakości wyrobów z żeliwa i bardzo wykwalifikowanej siły roboczej, która liczyła ponad trzy tysiące osób w momencie, gdy zdjęcie zostało zrobione (1910, domena publiczna)

Wnętrze przędzalni bawełny w Bajram-Ali, dzisiejszy Turkmenistan (1910, domena publiczna)

Turkmeńska kobieta stojąca przy wejściu do jurty, ubrana w tradycyjny strój i biżuterię (1911, domena publiczna).

Rosyjscy osadnicy na Stepie Mugańskim w Azerbejdżanie. Być może byli to członkowie prawosławnej grupy religijnej mołokanów (między 1905 i 1915, domena publiczna)

Mężczyzna z fajką wodną (między 1905 i 1915, domena publiczna

Katedra Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny we Włodzimierzu (1912, domena publiczna

Żydowskie dzieci ze swoim nauczycielem w Samarkandzie (między 1905 i 1915, domena publiczna)

Starszy mężczyzna sfotografowany w pobliżu Samarkandy, prawdopodobnie etniczny Tadżyk (styczeń 1907, domena publiczna)

Bocianie gniazdo na niezidentyfikowanym obiekcie kultu religijnego. Prawdopodobnie jest to meczet w Bucharze (1911, domena publiczna)

źródło:https://histmag.org

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

CoalaWeb Social Links

Opublikuj: